
EU investeert €15 miljoen om bedrijven te helpen hun producten te verbeteren met licht
Een nieuwe investering van de Europese Commissie helpt innovators om de unieke eigenschappen van lichttechnologieën te benutten om slimme functies toe te voegen en de prestaties van hun producten te verbeteren via een bewezen 'one-stop-shop' fotonica-innovatiefabriek.

“Dit ambitieuze consortium bouwt voort op de sterke basis van ACTPHAST en PhotonHub, en versnelt de toegang tot kritieke fotonicatechnologieën.”
Het initiatief, genaamd “PhotonHub PHACTORY”, biedt deskundige ondersteuning, snelle toegang tot Europa's toonaangevende laboratoria en genereuze subsidies. Geleverd via een vertrouwd one-stop-shop model, maakt het initiatief hoogwaardige fotonica-ondersteuning sneller, gemakkelijker en toegankelijker dan ooit.
Als de wetenschap en technologie van licht is fotonica essentieel voor vele toepassingen en een belangrijke aanjager van doorbraken in bijvoorbeeld noodmedische diagnostiek, zonne-energie voor een groenere toekomst en quantumcommunicatie. Dit nieuwe programma verlaagt de toetredingsdrempel aanzienlijk, met EU-subsidies die tot 85% van de projectkosten kunnen dekken, waardoor het risico voor bedrijven laag is. Het doel is om bedrijven te helpen een bredere en snellere acceptatie, integratie en inzet van fotonicatechnologieën te bereiken, de concurrentiekracht te vergroten en nieuwe bedrijven te stimuleren.
Met meer dan dertig Europese partners dekt het nieuwe kader de hele waardeketen, van vroege conceptfase (TRL2) en prototyping (TRL3-4) tot opschaling (TRL5-7). Het omvat een breed scala aan geavanceerde technologieplatforms, die open toegang en begeleide oriëntatie bieden naar het breedst mogelijke scala aan fotonica-expertise, apparatuur en technologieën die beschikbaar zijn in de beste faciliteiten in heel Europa.
Onder leiding van Brussels Photonics (B-PHOT) aan de Vrije Universiteit Brussel (VUB) bouwt het initiatief voort op het succes van PhotonHub Europe, dat tot nu toe meer dan 100 bedrijven heeft geholpen om meer dan €750 miljoen aan nieuwe inkomsten te genereren, 1.000 banen te creëren en €250 miljoen aan durfkapitaal op te halen in slechts vier jaar.
Professor Hugo Thienpont, directeur van Brussels Photonics en coördinator van het PhotonHub-programma, zei: “We zijn verheugd om fotonica-innovatie te blijven promoten en ondersteunen via PhotonHub PHACTORY. Dit €15 miljoen programma, gefinancierd door de Europese Commissie, zal instrumenteel zijn in het creëren van kansen voor samenwerkingsprojecten voor uiteenlopende sectoren in de komende vier jaar, en de Europese soevereiniteit in deze snelgroeiende industrie versterken.”
Peter Harmsma, Senior Scientist Nanophotonics bij TNO, stelt: “Dit ambitieuze consortium bouwt voort op de sterke basis van ACTPHAST en PhotonHub, en versnelt de toegang tot kritieke fotonicatechnologieën. Door bedrijven - vooral MKB's en startups - in staat te stellen sneller te innoveren en op te schalen, stimuleren we diepgaande technologische vooruitgang in heel Europa. Deelnemen aan dit consortium sluit ook aan bij de Nederlandse nationale technologie strategie, en versterkt onze inzet voor het wereldwijde leiderschap van de EU in fotonica.”


“Voortbouwend op onze impact tot nu toe en in reactie op de behoeften van de markt, breiden we het eerdere aanbod van PhotonHub uit om ook ondernemende onderzoekers en startups te ondersteunen.”
Lichtsnelle innovatie
Door de toegang tot talent, faciliteiten en financiering te stroomlijnen, verkort het nieuwe programma wat normaal jaren zou duren - van een haalbaarheidsstudie tot het bouwen en testen van prototypes - tot enkele maanden. “Doordat het is opgebouwd uit een grensoverschrijdend netwerk, kan een bedrijf in Nederland naadloos samenwerken met een Duits laboratorium of een Italiaans onderzoeksteam, waardoor de samenwerking in de hele EU wordt versneld.”
“Voortbouwend op onze impact tot nu toe en in reactie op de behoeften van de markt, breiden we het eerdere aanbod van PhotonHub uit om ook ondernemende onderzoekers en startups te ondersteunen. We kijken ernaar uit om deze vroege ondernemingen, evenals gevestigde MKB's en opschalende bedrijven, te begeleiden in hun commerciële en technische ontwikkeling door fotonica-gedreven innovatie,” zei professor Thienpont.
Op maat gemaakte ondersteuningspakketten
Het PhotonHub PHACTORY-team biedt op maat gemaakte ondersteuningsstromen voor EU-bedrijven, afhankelijk van hun fase, technologie-gereedheidsniveau (TRL) en strategische ambities. Deze omvatten een Launchpad voor spin-outs en startups, een Scaling Club voor snelgroeiende ondernemingen, en op maat gemaakte bedrijfscoaching voor gevestigde MKB's en enkele grote bedrijven die marktgroei nastreven.
“Ons doel is simpel: Europese bedrijven helpen schitteren op de wereldmarkt - met fotonica die de weg verlicht,” zei Nathalie Debaes, Consortium Management Support Officer voor PhotonHub PHACTORY. “We faciliteren directe toegang tot de allerbeste expertpartners in heel Europa om projecten te ondersteunen, variërend van initiële haalbaarheidsstudies tot prototype- of demonstratorontwikkeling tot opschaling. Geïnteresseerde bedrijven kunnen zich aanmelden op www.photonhub.eu, en aanvragen kunnen doorlopend worden beoordeeld. Alle ondersteuning is grensoverschrijdend, waarbij bedrijven samenwerken met innovatiepartners elders in de EU.”
Het kader, dat loopt tot eind 2028, richt zich op kleine en middelgrote bedrijven in alle sectoren, en biedt op maat gemaakte ondersteuning afhankelijk van hun behoeften. Dit omvat deskundige beoordelingen van technische en commerciële haalbaarheid zonder kosten, toegang tot Europese onderzoekers en laboratoria, en training en coaching in verschillende industrieën.
PhotonHub opereert een doorlopende open oproep - geïnteresseerde bedrijven kunnen zich nu online aanmelden als eerste stap op hun fotonica-technologie innovatie reis. Alle gesprekken en correspondentie worden in het Engels gevoerd. Meer informatie is te vinden op photonhub.eu.
